Psychiatra w Bydgoszczy. Kiedy należy zarezerwować wizytę?

Autor: admin
0 Komentarzy

Coraz więcej osób decyduje się na psychologiczne lub psychiatryczne konsultacje w siedzibie placówki pod okiem profesjonalnego terapeuty. Niekoniecznie jednak musi to świadczyć o pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego naszych rodaków. Nie sposób bowiem przełożyć tych danych na rosnącą liczbę nerwowo i psychicznie chorych. Część statystyk pokazuje bowiem, że pacjenci są bardziej świadomi tego, jak destrukcyjny wpływ na ich życie mogą – nawet te z pozoru błahe – problemy psychiczne. Po zauważeniu ich symptomów coraz częściej zgłaszamy się więc do specjalisty.

To rzecz jasna jak najbardziej pożądany stan, bo każda następna wizyta przybliża nas do sukcesu, którym w tym przypadku jest pokonanie i przepracowanie dręczących nas problemów i tym samym powrót do zdrowia. Mimo tego, że konsultacje psychologiczne i pyschiatryczne odbywają się coraz częściej- nie wszyscy wiedzą, jakie objawy powinny nas skłonić do odwiedzenia lekarza psychiatry. Warto więc powiedzieć na ten temat kilka słów i w skrócie wyjaśnić, na czym polega współpraca między pacjentem oraz specjalistą. Na najważniejsze pytania dotyczące leczenia uzależnienia od alkoholu, depresji, współuzależnienia i innych schorzeń dotykających dorosłych i dzieci odpowiadamy we współpracy z PROPSYCHE – centrum psychologii, psychoterapii i psychiatrii w Bydgoszczy.

Psychiatra w Bydgoszczy. Kiedy powinniśmy zgłosić się na konsultację lub terapię w trybie stacjonarnym?

Dzięki postępowi i upowszechnieniu się technologii, w walce z problemami takimi jak bezsenność, przygnębienie przeradzające się w depresję, różnego rodzaju uzależnienia czy zaburzenia nerwicowe, możemy skorzystać z dwóch metod prowadzenia terapii. Pierwsza to tradycyjne leczenie, które psychiatrzy i psychologowie prowadzą stacjonarnie w poradni. Druga to konsultacje, w ramach których psychiatra poznaje i rozwiązuje problemy pacjenta, łącząc się z nim za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub telefonu. To ostatnie rozwiązanie jest coraz chętniej wybierane przez obie stronym ponieważ zarówno pacjent, jak i mogą dzięki niemu odbyć rozmowę, co z różnych względów często okazuje się niemożliwe. Pamiętajmy, że jednak najlepszy efekt uzyskamy wybierając się osobiście do gabinetu specjalisty – czy będzie to psycholog czy też psychiatra w Bydgoszczy

Poradnia zdrowia psychicznego. Czemu umawiamy wizytę? Z jakimi schorzeniami najczęściej odwiedzamy psychiatrów?

Pacjenci rozpoczynający leczenie w placówkach takich jak PROPSYCHE Bydgoszcz zgłaszają się z najróżniejszymi problemami. Bardzo często dotyczą one jednak następujących schorzeń:

  • zaburzenia lękowe, nerwicowe i pochodne;
  • depresja;
  • zaburzenia osobowości;
  • otępienia;
  • uzależnienia – przede wszystkim od alkoholu i narkotyków, chociaż coraz poważniejszym problemem okazuje się też hazard i seks;
  • współuzależnienia;
  • zaburzenia odżywiania;
  • problemy związane z chorobami somatycznymi – na przykład nowotworowymi lub prowadzącymi do niepełnosprawności.

Wywiad i leczenie psychicznie chorych – jak przebiega? Jak leczy się depresję oraz inne zaburzenia i choroby psychiczne?

Na pytanie o to, jak przebiega leczenie chorób psychicznych, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy bowiem od rodzaju problemów pacjenta, stopnia ich zaawansowania oraz sytuacji osobistej i zdrowotnej. By dowiedzieć się, jak konkretnie przebiegać będzie leczenie zaburzeń osobowości i innych schorzeń, należy więc umówić na konsultację lub stacjonarną wizytę.

Leczenie zaburzeń odżywiania i innych schorzeń. Czemu tak niechętnie rozmawiamy o problemach natury psychicznej?

Fakt rozpoczęcia leczenia alzheimera lub innych chorób neurologicznych i psychicznych często jest dla pacjenta powodem do wstydu. Takie myślenie to jednak duży błąd. Choroby psychiczne pod tym względem nie różnią się w niczym od somatycznych, a im wcześniej rozpoczniemy leczenie otępień, tym skuteczniejsze może się ono okazać.

Leki czy zastosowanie terapii? Jakie rozwiązanie może zaproponować specjalista, by pomóc nam odzyskać zdrowie psychiczne?

Warto wiedzieć, że psychiatra, by wyleczyć problemy swoich pacjentów, może sięgnąć zarówno o różne metody terapii, jak i leki. Które z tych rozwiązań w danym przypadku będzie najlepsze? O tym, podobnie jak o przebiegu leczenia, decyduje lekarz.

Psychiatra dziecięcy – odwiedzamy go coraz częściej, a Bydgoszcz nie jest wyjątkiem. Co ma na to największy wpływ?

Pacjentami psychiatrów coraz częściej są dzieci. Za taki stan rzeczy odpowiada wiele czynników, które trudno byłoby opisać w tak krótkim tekście. Problem był wyraźnie widoczny już przed rozpoczęciem pandemii, ale ze względu na przymusową izolację, naukę zdalną i związane z nimi problemy, obecnie jeszcze bardziej się pogłębił.

Podobne