Czy źródło Twojego zmęczenia jest fizyczne czy psychiczne?
Jeśli czujesz się wyczerpany przez większość czasu, rozróżnij zmęczenie fizyczne od psychicznego. Zmęczenie może mieć wiele przyczyn, a jedną z najczęstszych są nerwy, zmartwienia i niepokoje, które mogą skończyć się stresem dla organizmu.
Bóle głowy lub mięśni (które są szczególnie odczuwalne w miejscach, gdzie mamy tendencję do kumulowania napięcia, np. w karku), problemy ze snem, trudności z koncentracją i zaburzenia trawienia. Są to główne objawy tzw. zmęczenia lub wyczerpania psychicznego.
Ten rodzaj wyczerpania jest ściśle związany ze stresem. Coś, nasze obecne tempo życia, w którym codzienne obowiązki zdają się pochłaniać cały nasz czas, sprawia, że łatwiej się ono pojawia, a nawet staje się przewlekłe.
Ze względu na utrzymujący się stres, organizm reaguje serią mechanizmów, które zwiększają poziom pewnych substancji (takich jak adrenalina), które zużywają energię, a to generuje zmęczenie.
To zmęczenie psychiczne może wynikać zarówno z czynników zewnętrznych, które nas stresują (jak np. okres z dużym obciążeniem pracą, rozstanie z partnerem czy problem zdrowotny, z którym trzeba się zmierzyć), jak i z tego, jacy jesteśmy: czasem zdarzają się osoby, które bardzo się martwią, które w chwili upadku mają tysiące myśli i łatwiej u nich o zmęczenie psychiczne. Czas trwania jest ważną wskazówką, jeśli chodzi o rozróżnienie między zmęczeniem fizycznym a psychicznym.
Co może kryć ciągłe zmęczenie?
Z drugiej strony, zmęczenie fizyczne, takie jak to, które można odczuć po uprawianiu sportu, powoduje natychmiastowe zmęczenie, które również szybko znika, wywołując uczucie dobrego samopoczucia.
Pokonanie tego ciągłego zmęczenia spowodowanego zmartwieniami zależy w dużej mierze od małych zmian, które możesz wprowadzić w swoim codziennym życiu. Wyznacz sobie trochę czasu dla siebie. Chociaż na początku możesz myśleć, że dodanie jeszcze jednego „obowiązku” do swojej listy przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego, poświęcenie kilku minut dziennie lub tygodniowo na zrobienie czegoś, co sprawia ci przyjemność, pomoże ci oderwać umysł od zmartwień. A to pomaga zmniejszyć zmęczenie psychiczne.
- Ruszaj się. Umiarkowane ćwiczenia uwalniają endorfiny, a to pomaga nam się zrelaksować. W http://www.raczej.pl znajdziesz inspirujące pomysły na ćwiczenia, zabawy i aktywność fizyczną.
- Postaw na dietę. Twoje menu powinno być oparte na warzywach, pełnych ziarnach, roślinach strączkowych i wysokiej jakości białku zwierzęcym (jaja, nabiał, ryby, białe mięso itp.). Orzechy i suszone owoce (naturalne lub prażone) są również dobre dla organizmu.
- Kiedy czujesz się przytłoczony i zmęczony, spróbuj pomyśleć o wszystkim, co cię martwi, tak jakby to się działo u kogoś innego. Wykonanie kroku w tył pomaga czasem spojrzeć na problemy z innej perspektywy. Techniki takie jak medytacja czy mindfulness mogą również pomóc Ci uzyskać spokój.