Strach przed utratą pracy. Jak sobie z nim radzić?

Autor: admin
0 Komentarzy

Praca jest jedną z dziedzin życia, która najłatwiej staje się źródłem stresu i niepokoju. Zdecydowana większość osób pracujących doświadcza tego w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z wyraźnych elementów pracy jest fakt, że w pewnym momencie możesz tę pracę stracić lub przynajmniej stracić stanowisko, które odgrywasz w organizacji. Nie pracujemy w abstrakcyjnym świecie, w którym wszystko jest niezmienne, ale w bardzo zmiennym środowisku, ponieważ gospodarka nie zawsze jest stabilna.

Dlatego w tym artykule zobaczymy wskazówki jak sobie radzić z obawą przed utratą pracy.

  1. Nie próbuj całkowicie wyeliminować swojego strachu – pamiętaj, że twoim celem jest zapobieganie przejęciu kontroli nad tobą przez strach i znacznemu uszkodzeniu twojego zdrowia psychicznego, a nie wyeliminowanie go u jego źródła; to ostatnie jest niemożliwe, a pewna ilość lęku lub strachu może być pomocna. W końcu nieprzyjemne emocje są jednym ze źródeł motywacji, które pozwalają nam nie przyjmować biernej roli. Tak więc, jednym z kluczy do uniknięcia strachu przed utratą pracy jest zaakceptowanie, że ten dyskomfort będzie w pewnym stopniu obecny w tobie, że nie możesz go całkowicie zablokować lub sprawić, że odejdzie. W ten sposób nie popadniesz w obsesję na punkcie jego istnienia i nie będziesz go nieświadomie karmić.

2 Zbadanie źródła strachu – jednym z pierwszych działań, jakie należy podjąć jest rozróżnienie między nieuzasadnionymi obawami a rzeczywistymi słabościami, które mogą naprawdę doprowadzić do utraty pracy. W tym celu wskazane jest wzięcie małego notatnika, w którym można zapisać myśli związane z tym strachem, gdy przechodzą one przez twój umysł.

  1. Dołącz przerwy i sesje treningowe do twojego codziennego życia – ważne jest, aby wiedzieć, jak odłączyć się od pracy, a żeby to zrobić najlepiej sprawić, aby nasz harmonogram „zmusił” nas do tego. To znaczy, wydrukuj szczegółowy harmonogram wszystkiego, co musisz zrobić w ciągu dnia, łącznie z przerwami, których nie powinieneś pomijać. Również dwie lub trzy sesje umiarkowanych ćwiczeń fizycznych. W szczególności ćwiczenia aerobowe mają duży potencjał odstresowujący.

Podobne