Czy istnieje definicja szczęścia?
Jednym z największych dążeń każdego człowieka jest bycie szczęśliwym, a to prowadzi nas do następującego pytania: czym jest szczęście? Jest to skomplikowane do zdefiniowania, ponieważ nie ma jednej, uniwersalnej prawdy. Każdy ma swoją własną definicję szczęścia.
Istoty ludzkie przywiązują wielką wagę do dążenia do szczęścia od tysięcy lat, choć nie jest ono tak łatwe do osiągnięcie. W rzeczywistości, mamy tendencję do bycia bardziej świadomym, kiedy je tracimy, niż kiedy je osiągamy.
Czy szczęście jest stanem stałym czy chwilowym?
Kiedy mówimy o szczęściu, mamy tendencję do mówienia rzeczy takich jak „Jestem bardzo szczęśliwy” lub „Byłem szczęśliwy, kiedy byłem dzieckiem”. Ten sposób mówienia sugeruje, że jest to coś stałego. W rzeczywistości możemy czuć się bardzo szczęśliwi dzisiaj, a następnego dnia już mniej szczęśliwi. W tym sensie szczęście jest stanem przejściowym. To może pomóc nam zrozumieć, że szczęście nie jest celem, który należy osiągnąć na zawsze. Jest to stan umysłu, który musimy pielęgnować i utrzymywać.
Rola szczęścia w ewolucji
Kiedy mówimy o uczuciu takim jak szczęście, czy radość, można się zastanawiać, jaką rolę może ono odgrywać w ewolucji. Szczęście jest tym, co pozwala nam znieść trud i fakt, że jesteśmy świadomi własnej śmierci. Ta rola sprawia, że szczęście jest kluczowym elementem naszego dobrego samopoczucia jako ludzi.
Jakie są główne korzyści płynące z bycia szczęśliwym?
Szczęście było przedmiotem licznych badań i wiemy, że przynosi ono wiele korzyści, wśród których wyróżniają się następujące:
- Wysoki poziom dobrego samopoczucia. Szczęście wynika z dobrego samopoczucia, które pomaga nam żyć w sposób bardziej satysfakcjonujący. Ponadto, szczęście pozwala nam lepiej radzić sobie w życiu.
- Poprawa stanu zdrowia. Kiedy jesteśmy szczęśliwi, nasz organizm wytwarza „hormony szczęścia” (serotoninę, dopaminę i endorfiny), które wprawiają nas w dobry nastrój i poprawiają nasz system odpornościowy.
- Szczęście wydłuża życie. Wykazano, że szczęśliwi ludzie żyją dłużej. Badanie zwane przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych w latach 90-tych, jest dziś najważniejszym badaniem dotyczącym szczęścia. W badaniu wzięło udział 180 zakonnic, a na podstawie analizy listów autobiograficznych, które napisały, aby złożyć śluby, naukowcy odkryli, że zakonnice, które używały większej ilości pozytywnych określeń, żyły średnio o 7 lat dłużej niż te, które tego nie robiły.