5 najczęstszych błędów w komunikacji z partnerem

Autor: admin
0 Komentarzy

Komunikacja jest jednym z podstawowych filarów każdej relacji. Ludzie stale się zmieniają, dlatego też możliwość wyrażania naszych potrzeb, pragnień i tego, co nas niepokoi ma fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia porozumienia. W ostatecznym rozrachunku chodzi o to, by wiedzieć, jak skutecznie komunikować się, jak negocjować i w razie potrzeby ustalać limity. Problem polega na tym, że nikt nie uczy nas skutecznej komunikacji, a jeśli dodamy do tego emocje związane z kłótnią pary, to mamy przepis na katastrofę.

Dlatego w tym artykule chcę wam pokazać najczęstsze błędy w komunikacji.

Uogólnianie – jeśli podczas kłótni z partnerem używasz takich słów jak „zawsze” lub „nigdy” to uogólniasz. Na początek, jest mało prawdopodobne, że twój partner zawsze / nigdy coś / czegoś nie robi, a jeśli twoim celem jest zmiana jego zachowania, uogólniając sprawiasz tylko, że przejdzie on do defensywy a wtedy ciężko już dojść do porozumienia.

Psychologia i nie tylko

Zła interpretacja – nie dokonuj osobistych interpretacji tego, dlaczego twój partner coś robi lub nie robi, mów o faktach. Powszechnie przyjmuje się, że to, co nas niepokoi wynika z cech osobowości partnera, że robi to w złych intencjach lub dlatego, że nie zależy mu wystarczająco na nas.

Unikanie siebie nawzajem – można tego siebie unikać na wiele sposobów, wychodząc z pokoju, unikając kontaktu wzrokowego, zapadając w cisze.. Wiele osób uważa, że jeśli unikną kłótni, problem sam się rozwiąże. Unikając wszystkich kłótni sprawimy, że pewnego dnia wybuchniemy złością.

Przerywanie – twój partner nie będzie czuł się komfortowo, jeśli próbując komunikować się z tobą będziesz mu cały czas przerywać. Każdy powinien mieć swoją własną przestrzeń do wyrażania siebie; jeśli nie, może to prowadzić do frustracji, złości i utraty chęci komunikacji.

Podobne