Jak pomóc osobie niepewnej siebie?

Autor: admin
0 Komentarzy

Kilka kluczowych wskazówek i pomysłów na to, jak pomóc niepewnej siebie osobie.

Jako stan, brak poczucia pewności siebie jest czymś, co wszyscy od czasu do czasu czujemy i jest to całkowicie normalne. Życie nie jest drogą usłaną różami i wiele razy pojawiają się w nim przeszkody, które sprawiają, że czujemy się niepewnie. Problem pojawia się wtedy, gdy jest to cecha, określony charakter osoby.

Wszyscy znamy kogoś, kto w głębi duszy jest niezwykle niepewny siebie. Może to ukrywać, będąc bardzo krytycznym wobec innych, może też tak bardzo bać się tego, co powiedzą że ciągle unika innych ludzi z obawy przed tym, co o nim pomyślą. Niezależnie od tego, czy jesteśmy przyjaciółmi, rodziną, czy nawet partnerem, boli nas, gdy widzimy, jak niepewna osoba cierpi i często sprawia, że inni przez nią również cierpią. Z tego powodu dowiedzmy się, jak pomóc osobie niepewnej siebie biorąc pod uwagę przyjaźni, rodziny lub związek małżeński, próbując zrozumieć cierpienie osoby stawiając się na jej miejscu.

Praktykuj empatię – każdy człowiek ma swoje dobre i złe strony, a jego zachowanie może być w dużej mierze wyjaśnione przez jego doświadczenia. Nie wszyscy wychowywaliśmy się w tym samym środowisku, a nasi rodzice nie praktykowali tego samego rodzaju rodzicielstwa. Rodzaj środowiska, w którym wychowujemy się w pierwszych latach życia, w dużym stopniu kształtuje naszą osobowość i to właśnie w tym okresie może pojawić się cecha niepewności siebie. Jeśli chcemy pomóc osobie niepewnej siebie stać się bardziej pewną siebie, pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest zrozumienie, skąd ta cecha pochodzi. Nie powinniśmy jej ciągle przypominać o problemach, jakie może mieć z powodu swojej niepewności, ponieważ zna je już z doskonale. Powinniśmy zrozumieć, co je spowodowało.

Podkreślaj zalety danej osoby – ludzie niepewni siebie są bardzo krytyczni i brutalnie negatywni wobec siebie, nie są w stanie sami dostrzec wszystkich zalet, które posiadają. Z tego powodu naszym zadaniem będzie podkreślenie ich dobrych cech. Uświadamiając im wszystkie dobre rzeczy, które posiadają. W taki sposób możemy pomóc im w budowaniu pewności siebie. Zadanie to jest naprawdę proste. Jeśli osoba, której pomagamy jest naszym przyjacielem lub partnerem na pewno znajdziemy dobre strony takiej osoby, inaczej byśmy z taką osobą nie przebywali. Możliwe nawet, że doskonale znamy talenty i umiejętności owej osoby, których nigdy nie powiedzieliśmy, ponieważ są one tak pozornie oczywiste, że byliśmy pewni iż już je zna. Coś co powiemy, może okazać się bardzo miłą niespodzianką.

Podobne